بیوکده | بیوگرافی هنرمندان ایرانی | زندگی‌نامه | بیوگرافی ویکی پدیا

نوشتن بیوگرافی، بیوگرافی چیست، نمونه بیوگرافی، بیوگرافی شامل چیست؟،نمونه یک بیوگرافی،بیوگرافی بازیگران ایرانی و خارجی، Biography،خوانندگان،ورزشکاران

بیوگرافی سوسن فیروز

 • FA ..
 • يكشنبه ۳ دی ۹۶
 • ۲۰:۳۰

بیوگرافی سوسن فیروز

سوسن فیروز؛ خواننده و هنرپیشه اهل افغانستان است. سوسن فیروز (همچنین سوزان فیروز) به عنوان اولین خواننده رپ زن افغانستان توصیف می‌شود. وی یک چهره جنجالی است که هنجارهای اجتماعی و نقش سنتی زنان افغان را به چالش می‌کشد.

فیروز در افغانستان به دنیا آمد. خانواده او در سال ۱۹۹۰ از کشور فرار کرده و به مدت هفت سال در طول جنگ داخلی افغانستان در یک اردوگاه پناهندگان ایران زندگی می‌کردند. در ایران او با دشمنی ایرانیان مواجه می‌شوند و با توجه به قانون و وجود مشکلات و منع اداری وی به هر صورت موفق به حضور در مدرسه می‌شود. خانواده او پس از آن سه سال در پاکستان به عنوان پناهنده به سر بردند. پس از سقوط طالبان، خانواده فیروز به افغانستان بازگشت و در سال ۲۰۰۳ به قندهار جایی که پدرش کار پیدا کرده بود نقل مکان کرد.

او ابتدا در کنار خواهر و برادرش کار بافندگی فرش می‌کرد. در سال ۲۰۱۱ او کم‌کم با اجرای نقش‌های کوچک و محلی به یک بازیگر تبدیل شد و به کابل رفت و با دریافت اجازه از پدرش عبدالغفار فیروز به خوانندگی رپ روی آورد. او مورد توجه موسیقیدان افغانفرید رستگار قرار گرفت. فیروز شعرهای رپ به زبان دری می‌خواند و اولین تک آهنگ او «همسایگان ما» در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

این ترانه به بررسی وضعیت پناهندگان افغان در شرایط سخت می‌پرداخت که رستگار آن را با اشعاری از سهراب سیرت شاعر افغان ساخته بود. آهنگ دیگر، «ناقص‌العقل» نیز به معنای «ذهنی آشفته» لقب استفاده علیه زنان در افغانستان است.

فیروز با خانواده اش در شمال کابل زندگی می‌کند. او بارها با حمله با اسید، آدم‌ربایی و حتی مرگ مواجه شده‌است. مادر وی هم که به کارهای بشر دوستانه در جنوب افغانستان مشغول است نیز به مرگ تهدید شده‌است. پدر سوسن که در اداره برق کار می‌کند به عنوان مدیر و محافظش همراه او به استودیو اجرای برنامه می‌رود.

عموی سوسن فیروز به خاطر مخالفت با ظاهر شدن وی در تلویزیون و کار آواز و خوانندگی با او و خانواده اش قطع رابطه نموده‌است.

فیروز در ماه اکتبر سال ۲۰۱۲ در یک جشنواره موسیقی سه روزه در کابل برنامه اجرا کرد.

 • نمایش : ۱۱۰
 • یونس اسماعیلی
  یونس اسماعیلی آدرس سایت کاربر
  خیلی هم عالی
  لایک
  FA ..
  سپاس گزارم
  سیّد محمّد جعاوله
  سیّد محمّد جعاوله آدرس سایت کاربر
  نمی شناسم
  FA ..
  چه خوب .ペコちゃん リクエストありがとう(^з^)-☆Chu!! パステル のデコメ絵文字
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  موضوعات
  نویسندگان